EN | FI

Tiedekunnassamme toimivat opiskelijaedustajat

Suomalaisen yliopistodemokratian hienoimpia asioita on se, että myös opiskelijat käyttävät valtaa yliopistolla. Opiskelijoilla on omat edustajansa yliopiston päätöksenteossa kaikkialla: niin koulutusohjelmissa, tiedekunnissa kuin koko yliopiston hallituksessa.

Opiskelijaedustajat valvovat, ettei opiskelijoiden etua tallota opiskelua ja opiskelijoiden elämää koskevista asioista päätettäessä. He tuovat opiskelijoiden mielipiteet kuuluviin kokouksissa, edistävät ja puolustavat opiskelijoille tärkeitä asioita ja kehittävät yliopistoa yhä enemmän opiskelijoiden näköiseksi.

Opiskelijaedustajat vastaavat mielellään mahdollisiin kysymyksiinne liittyen opiskelijoiden edunvalvontaan. Ota rohkeasti yhteyttä jos havaitset epäkohtia yliopistolla!

Vuonna 2019 kumpulalaisia opiskelijoita edustavat seuraavat opiskelijat:

Tiedekuntaneuvosto

Sasu Karttunen (Taavi Heikkilä)
Kaisa Väätäinen (Lauri Franzon)
Riku-Petteri Kyllönen (Maija Vehmanen)
Juha-Pekka Eloranta (Henna Warva)
Sakari Väkevä (Jessika Isomeri)

Yliopistokollegio

Ville-Veikko Saari (Oyelowo Oyedayo)
Santeri Velin (Taavi Heikkilä)

Koulutusohjelmien johtoryhmien opiskelijajäsenet (2019-2020)

Kaikissa johtoryhmissä on kaksi varsinaista jäsentä.

Fysikaalisten tieteiden kandiohjelma

Elias Paakkanen (Ronja Öhrnberg)
Tuuli Tervala (Alena Markelova)

Geotieteiden kandiohjelma

Jonna Hautamäki (Janna Nuutinen)
Piritta Stark (Eeva Mattila)

Kemian kandiohjelma

Lauri Franzon (Matias Jääskeläinen)
Meri Sillanpää (Henrik Stubb)

Maantieteen kandiohjelma

Julia Viertola (Aku Suoknuuti)
Jessika Isomeri (Kia Kivisilta)

Matemaattisten tieteiden kandiohjelma

Sara Pyykölä
Eetu Halme

Matematiikan, fysiikan ja kemian opettajan kandiohjelma

Markus Moilanen (Santeri Muhonen)
Kia Lindqvist (Jenni Ahtonen)

Tietojenkäsittelytieteen kandiohjelma

Julius Uusinarkaus (Harri Kähkönen)
Nico Roos (Aki Utoslahti)

Alkeishiukkasfysiikan ja astrofysikaalisten tieteiden maisteriohjelma

Taavi Heikkilä (Ronja Öhrnberg)
Ilona Ninca (Alena Markelova)

Datatieteen maisteriohjelma

Anna Holvio (Miia Rämö)
Ville-Veikko Saari (Nico Roos)

Elämäntieteiden informatiikan maisteriohjelma

Paul Vuorela
Joonas Virkki

Geologian ja geofysiikan maisteriohjelma

Sonja Silvennoinen (Lotta Ylä-Mella)
Christos Ioannou

Ilmakehätieteiden maisteriohjelma

Tuuli Lehmusjärvi (Asta Laasonen)
Sasu Karttunen (Juho Koskentausta)

Kaupunkitutkimuksen ja -suunnittelun maisteriohjelma

Aliisa Priha
Pinja Myllykoski

Kemian ja molekyylitieteiden maisteriohjelma

Matias Jääskeläinen

Maantieteen maisteriohjelma

Elisa Hanhirova

Matematiikan ja tilastotieteen maisteriohjelma

Auli Salmi (Tommi Ranta)
Aleksi Laiho (Tuuli Kauppala)

Matematiikan, fysiikan ja kemian opettajan maisteriohjelma

Maria Larionova (Tiia Björk)
Pinja Lappalainen

Materiaalitutkimuksen maisteriohjelma

Santeri Paajanen
Matias Nurmi

Teoreettisten ja laskennallisten menetelmien maisteriohjelma

Miika Rasola (Antti Autio)
Mikko Pellinen (Sangita Seshadri)

Tietojenkäsittelytieteen maisteriohjelma

Heikki Ahonen
Aki Utoslahti

Bachelor of Science -kandiohjelma

Heikki Ahonen